Предложението, което беше внесено от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС, беше одобрено

...
Предложението, което беше внесено от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС, беше одобрено
Коментари Харесай

Парламентът окончателно прекрати концесията на пристанище „Росенец“

Предложението, което беше импортирано от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и Движение за права и свободи, беше утвърдено на първо четене със 134 гласа " за ", 45 " срещу ", а 14 от народните представители означиха " въздържал се " единствено ден, откакто прекратяването на концесията беше утвърдено и в комисия. След напрежение в залата и спиране за отмора се стигна и до второ четене на промените в Закона за надзор по използване на ограничаващите ограничения предвид на дейностите на Русия, дестабилизиращи ситуацията в Украйна. Подкрепиха ги 144 депутати, а 52 бяха " срещу ". 

В хода на дебата от " Българска социалистическа партия за България " и " Възраждане " показаха опасения за доставките на нефт след преустановяване на концесията, както и терзания, че може да бъде заведено дело против България. От ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и Движение за права и свободи показаха, че прекратяването на концесията е резултат от европейски правилник, който би трябвало да се съблюдава.

" От Българска социалистическа партия няма да подкрепим това решение, не тъй като сме срещу да се връщат активи, които принадлежат на страната и на българския народ, когато е дадена една концесия от десницата и от ГЕРБ по един непрогледен метод, само че тук липсва разбор. И неналичието на този разбор ни кара да бъдем извънредно деликатни какви ще бъдат следствията за българската страна, за българската стопанска система и за българския консуматор ", съобщи националният представител от " Българска социалистическа партия за България " Драгомир Стойнев по време на парламентарния спор, представен от Българска телеграфна агенция.

Той изясни съображенията на социалистите: " Безспорно е, че ще стартира дело против страната и е забавно кой ще я пази, откакто настоящето ръководство желае да унищожи дирекцията, която до момента печели безусловно всички каузи, които са против България и е икономисала почти 5 милиарда лева на българския поданик. "

Позицията на " Възраждане " беше, че България ще понесе големи вреди.  " Предлагат да скапват една концесия, оттова нататък по време на военни дейности това ще докара до ответни реакции - дело от " Лукойл " за няколко милиарда, ще спрат доставките на нефт от Русия, за което България има категорично изключение. Защо подминават въпроса по какъв начин тъкмо ще стават доставките ", разяснява Цончо Ганев.

От Демократична България означиха, че в развитите морски страни не се отдават цели пристанища, а единствено елементи от тях.

Снимка: БТА

Спор в пленарната зала провокира предлагането на Хамид Хамид от Движение за права и свободи в днешното съвещание да се пристъпи и към второ четене на законопроекта. Председателстващата съвещанието Росица Кирова не даде думата на Николай Дренчев от " Възраждане " за процедура, а прикани Хамид Хамид от Движение за права и свободи да прочете отчета на икономическа комисия за прекратяването на концесията на " Лукойл ". Той стартира да чете, само че от " Възраждане " обиколиха трибуната и се опитваха да го пресечен. " Вън, нищо няма да четеш ", " Искаме процедура ", " Спрете да говорите ", викаха депутатите на Костадинов. 

Росица Кирова помоли да си седнат по местата и сподели, че незабавно след Хамид ще даде думата на Дренчев за процедура. Хамид Хамид продължи да чете на фона на напрежение в залата. " Превръщате България в подигравка на страна ", разгласи Костадин Костадинов. Стоян Таслаков от " Възраждане " предложи 30-минутна отмора. Росица Кирова даде 15 минути отмора, с цел да се посочи дали в хода на дебата от " Възраждане " са създали поръчка за промени сред първо и второ четене. С това съвещанието бе прекратено за следващ път през днешния ден.

Снимка: БТА

От парламентарната група на " Възраждане " се заканиха да сезират Конституционния съд поради прекъсването на концесията на " Росенец ".

До днешното гласоподаване се стигна откакто няколко дни по-рано съпредседателят на Политическа партия Кирил Петков разгласи в коридорите на Народното събрание, че ще бъде импортирано предложение за прекратяването на концесията на пристанище " Росенец ".

" Вярваме, че контролът върху това пристанище и основен за българската страна и по принцип всички основни инфраструктури би трябвало да бъдат в контрола на България. Особено тези по границата - знаете, че в предишното постоянно е имало подозрения какъв е контролът върху това пристанище ", изясни тогава някогашният министър председател.

Междувременно президентът Румен Радев определи концепцията на ръководещите да прекратят концесията на " Росенец " като прибързана и неточна . Според него това предложение може да е вследствие на корпоративни апетити или спешен пиар.

От " Лукойл " също разпространиха позиция по случая и разгласи, че има намерение да се обърне към съда за отбрана на своята делова известност.

" Голословните обвинявания от страна на представители на някои политически партии и парламентарни обединявания могат да се отразят отрицателно върху имиджа на марката и репутацията на нашата компания, която множеството от нейните служащи и чиновници, клиенти и снабдители не престават да смятат за един от най-хубавите работодатели, сътрудници и клиенти в Европейския съюз ". Това се показва в публична позиция на " Лукойл Нефтохим Бургас " АД.

От акционерното сдружение обявиха, че всички обществено отправени обвинявания в контрабанда и други нарушавания на територията на пристанищен терминал " Росенец " не дават отговор на действителността.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР